Zs k

Érdeklődsz az illóolajok világa iránt?

Szívesen olvasnál további tippeket, újdonságokat, tanácsokat, felhasználási ötleteket?

 

Csatlakozz levelezőlistámhoz!

 

 

floral oils

Minitréningünk harmadik része a  borsmenta illóolajról szól.

menta 1

A borsmenta az árvacsalánfélék családjába tartozó fűszer- és gyógynövény, Ázsiában és Európában őshonos. Az ókori Rómában és Görögországban vallási szertartások elengedhetetlen kelléke volt. Az ókori egyiptomiak és Amerika őslakosai is használták emésztőszervi bajok kezelésére, de fürdővizet is illatosítottak vele. A néphit szerint, aki Szent Iván napján (június 24.) mentát talál, örökre boldog lesz.

A borsmenta illóolaját a növény leveleiből nyerik gőzlepárlással. A borsmentaolaj sokoldalúsága és sokféle jótékony hatása miatt az egyik legnépszerűbb és leggyakrabban használt illóolaj. Fő hatóanyaga a mentol. Rendkívül erős és hatékony illóolaj: egy cseppjében 28 csésze borsmenta tea hatóanyaga van.

Fő tulajdonságai: gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, baktérium- és vírusölő, görcsoldó, melegítő-hűsítő, élénkítő, frissítő, érösszehúzó, vérnyomásemelő, stimuláló (vérkeringést, emésztést, idegrendszert).

Hogyan és mire használhatjuk a borsmenta olajat?

fejfajasMigrén, fejfájás, szédülés, hányinger esetén segítséget nyújthat, ha 1-2 cseppet a tenyerünkben eldörzsölve inhalálunk, vagy szükség esetén a gyomor tájékára kenjük.

A borsmenta frissítő, élénkítő, éberséget elősegítő hatását nagyon jól kihasználhatjuk bármilyen koncentrációt igénylő szellemi tevékenységnél, főleg belélegezve érhetjük ezt el: akár diffúzorban párologtatva pár cseppet, vagy közvetlenül az üvegcséből/tenyerünkből mélyen belélegezve.

Az emésztésre is nagyon jótékony hatással tud lenni a borsmenta. Emésztési zavarok (puffadás, reflux, gyomorrontás) esetén fogyaszthatjuk belsőleg, növényi kapszulában egy pohár vízzel, vagy hordozóolajjal hígítva a gyomor, has területére kenve.

Fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatását nagyon jól kihasználhatjuk napégés esetén is, hordozóolajjal hígítva vagy testápolóhoz adva kenjük be vele az érintett területet.

Szaglás elvesztése esetén is jótékony hatással tud lenni a borsmenta: 1-2 cseppet a tenyerünkből belélegezve vagy bázisolajjal hígítva az orrnyeregre kenve.

Láz és hőhullámok esetén is segítségünkre tud lenni a borsmenta olaj hűsító, fájdalomcsillapító hatása: alkalmazhatjuk tarkón, nyakon, gerincen vagy talpakon bedörzsölve.

peppermint coolNyári hőségben különösen kellemes a hűsítő hatása, ha tarkónkon 1-2 cseppet eldörzsölünk. Ezt hatását akár nyáron végzett edzéseknél, nagy melegben való sportoláskor is kihasználhatjuk. (Bázisolajjal hígítva még tovább tart a hatása.)

Reuma, izomfeszültség esetén is segítséget tud nyújtanihordozóolajjal hígítva kenjük be az érintett területet. Sportolók is gyakran használják edzések végén, lazításhoz, nyújtáshoz hordozóolajjal bekenve a megterhelt izmok területét; erősebb izomláz kerülhető el vele.

Allergiás tüneteket enyhíthetünk a borsmentát citrom- és levendula olajokkal keverve akár az üvegcséből vagy tenyerekből belélegezve, vagy szükség esetén kapszulában, belsőleg fogyasztva.

Frissítő italokhoz, limonádékhoz, koktélokhoz is felhasználhatjuk, 1-2 cseppjét az italhoz keverve.

Néhány fontos tudnivaló:

Várandósság és szoptatás ideje alatt nem javasolt a borsmenta használata. (Anyatejet apasztó hatása van.)

Belégzése, belső fogyasztása 6 éves kor alatt nem javasolt, mivel komoly légzési problémákat okozhat.

Magas vérnyomás és epilepszia esetén nem használható.

Használata homeopátiás szerek mellett nem ajánlott.

Belsőleges használata előtt mindenképp érdemes szakember tanácsát kérni.