Milyen illóolajok segíthetnek nekünk megfázás, nátha esetén?

 

Az őszi és téli időszak gyakori velejárója a megfázás, nátha, és minden kellemetlen, zavaró tünetük: orrdugulás, orrfújás, tüsszögés, vagy akár köhögés. Rosszabb esetben kieshetünk a munkából, iskolából néhány napra, és a hiányzást, leckéket bepótolni, vagy táppénzre menni szintén nem jó. De ha már ilyen csodás kis házipatikánk van illóolajokból, elkezdtem bevetni, tesztelni őket már a nátha, megfázás tüneteinek megjelenésekor. Bármelyiket is használtuk, mind enyhítette a tüneteket és lerövidítette a gyógyulási időt a gyerekeknél és nálunk is. Megmutatom  miket szoktam alkalmazni magamon, és családomban is.

Fontos rögtön hozzátenni, hogy az illóolajok használata sosem helyettesíti az orvosi diagnózist, javaslatot. Mindig az legyen az első. Ha ezek a gyógymódok pár nap alatt mégsem hoznak javulást, akkor is érdemes újra szakember, orvos, terapeuta tanácsát kérni. Az itt felsorolt olajok, keverékek nagy része – kellő odafigyeléssel – gyerekeknél is használható, és ugyanúgy működik az ő esetükben is. A gyermekek esetében használt hígítási arányokról itt olvashatsz bővebben.

peppermint touch 02 k

Borsmenta: (Mentha piperita) a mentanövény leveleiből nyerik ki illóolaját, vízgőz-desztillációval, fő hatóanyaga a mentol. Télen leginkább orrdugulás ellen használom ezt az esszenciát. Rendkívül erős illóolaj, hatóanyagtartalma 28-szorosa egy csésze mentateáénak, ezt érzem is rögtön, ahogy beleszippantok az üvegcsébe. Sokszor már attól elkezdenek kitisztulni a légutak, ha néhányszor mélyen belélegzem az illatát az üvegből. Ha ez nem elég, akkor a tenyeremből inhalálom 1 cseppjét. Ilyenkor érdemes szorosan az orrhoz tartani a tenyerünket: vigyázni kell, hogy szembe ne kerüljön, mert irritálni tud. Magas vérnyomás esetén nem javasolt a használata. És ez az egyetlen olaj az itt felsoroltak közül, amit 6 év alatti gyermekeknél nem szabad használni, mert súlyos légzési nehézségeket is előidézhet náluk! Ám szerencsére van számos hatásos és gyengédebb összetételű olaj, amit biztonságosan bevethetünk babáknál, kisgyermekeknél is.  

tea tree 01 kTeafa: (Melaleuca alternifolia) az ausztrál teafa leveléből nyerik illóolaját, vízgőz-desztillációval. Baktérium-, vírus-, gomba- és parazitaölő tulajdonságai, gyulladáscsökkentő hatása miatt népszerű és ismert. Stimulálja szervezetünket, támogatja az öngyógyító folyamatokat. Az első tünetek megjelenésekor szoktuk talpra, gerincre kenve használni, állapotnak megfelelő gyakorisággal, de általában naponta többször. Egészen kisgyermekkortól lehet alkalmazni, mindig az életkornak megfelelő hígításban. Gyakran hamar érezhető is a hatása, sokszor enyhülnek tőle a tünetek. Ha ez nem segít, akkor viszont egy immunerősítő keveréket szoktunk elővenni: 

on guard teaskanna k

Immunerősítő keverék: (pontos elnevezése: OnGuard) fahéj, szegfűszeg, vadnarancs és rozmaring illóolajok keveréke. Baktérium-, vírus-, gomba- és parazitaölő, valamint keringést javító tulajdonságai is vannak. Gyermekeknek is adható, megfelelő hígításban, talpra kenve szoktuk használni. Létezik apró lenyelhető gyöngy változata is (OnGuard Beadlets néven), ami kicsiknek is biztonságos mennyiséget tartalmaz: gyöngyönként egy kb. 1/3 cseppnyi olajat, nálunk néha naponta 1-2x kapják a gyerekek, amikor szükség van rá. Torokfájás esetén hordozóolajjal hígítva a nyak, torok területére kenve tud segíteni. De a keverék diffúzorral való párologtatása is biztonságos és hatásos kicsi gyermekek esetében. Mi felnőttek időnként mézben elkeverve és (nem forró, hanem csak meleg) teához adva is fogyasztunk 1-2 cseppet a keverékből, narancs-fahéj-szegfűszeg tartalmánál fogva nagyon finom, igazi télies ízű italt lehet vele készíteni. 

eucalyptus 02 kEukaliptusz: (Eucalyptus radiata) az akár 150 méter magasra is megnövő növény leveléből származik illóolaja, ezt is vízgőzlepárlással nyerik ki. Vírus-, baktérium- és gombaölő tulajdonságokkal rendelkezik, de emellett gyulladásgátló, köhögéscsillapító hatása is van. Az egyik legelterjedtebb ellenszere a náthának, segít a légutak tisztításában. Az Eucalyptus globulus – szal ellentétben használható gyermekeknél is, kicsiknél óvatosan. Köhögés esetén hordozóolajjal hígítva és mellkasra kenve szoktuk használni, gerinc mentén bőrre kenve a szervezetünket tudjuk stimulálni, öngyógyító folyamatainkat tudjuk támogatni vele. (Használata krupp, asztma esetén nem javasolt.)

siberian fir 01 kSzibériai fenyő: (Abies sibrica) a Kanadában és Oroszországban őshonos fenyőfajta tűleveleiből nyerik ki ezt az olajat vízgőz-desztillációval. Fájdalomcsillapító, fertőtlenítő, gombaölő, energetizáló, stimuláló tulajdonságokkal bír. Gyengéd összetétele miatt kisgyermekeknél is gyakran használják köhögés csillapítására. Megfelelő hígításban a mellkas és hát területén szoktuk elmasszírozni, ha szükséges, naponta többször is. Diffúzorban párologtatva szintén hatékonyan támogatja a könnyed légzést.

air 01 kLégzőszervi keverék: (más néven: Air) citrom, babérlevél, borsmenta, eukaliptusz, kámforfa, teafa, ravensara, kardamom illóolajok keveréke. Összetételét úgy alkották meg, hogy képes megnyugtatni a légzőszervek szöveteit, légzéskönnyítő- és emellett még baktérium- és vírusölő hatása is van. Megfázáskor, náthakor szoktuk használni 1-2 cseppjét többszörös hígításban mellkasra masszírozva. Indokolt esetben arc- és homloküregre kenve is használhatjuk. Gyerekeknek párologtatni is szoktuk néhány cseppjét diffúzorban (6 éves kor alatt inkább csak párologtatva használjuk), ez akár éjszaka is mehet pár óráig, alacsony koncentrációban és folyamatosan lélegzik be, evvel is tudjuk segíteni a gyógyulást.

wild orange 01+2: Vadnarancs és / vagy citrom: nemcsak betegség esetén vesszük elő itthon a narancs- és citrom olajokat, hanem rendszeresen használjuk, hiszen kb. 30 percig tartó diffúzoros párologtatásuk képes megtisztítani, fertőtleníteni a szoba levegőjét. Náthás időszakban ez különösen hasznos. Amellett pedig, hogy finom illatuk van, bármelyik citrus olaj nagyszerűen hat a hangulatunkra is!

 

Ha kérdésed merül fel, vagy felkeltették érdeklődésed az olajok, bátran keress, kérdezz emailben az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címen!